EDUCATION NOTES.

Position:LOCAL NEWS
 
FREE EXCERPT

COLUMN: EDUCATION NOTES

GRADUATIONS

Dean College

Auburn: Stephanie Atchue

Holden: Michelle Poirier

Northbridge: Melanie Stankevitz

Oxford: Brittany McDonald

Shrewsbury: Caitlyn Coates

Sutton: Bianca Bingham

Uxbridge: Jaclyn Behrens

Whitinsville: Ryan Mowry

Worcester: Katherine Kelley, Alexandra McFarlane, Caitlin O'Connell and Cassandra Guzman.

Springfield College

Ashburnham: Amber Cornwall

Barre: Jessica Goodfield-Stelmokas

Berlin: Amanda Kelley

Bolton: Luis Forte

Brimfield: Brigid Looney

Charlton: Gina Lawrie

East Brookfield: Katie Daly

Fiskdale: Chelsea Lyons, Sara Vanderhoof

Fitchburg: Christopher Van Amburgh

Hardwick: Tesha Ward

Hudson: Catherine Irvine

Leicester: Aaron Dugca, Amanda Hallen

Millbury: Andrea Coney, Alison Lachapelle

North Grafton: Peter Bailey, David Oevermann, Rebecca Smith,

Paxton: Jayson Leone

Shrewsbury: Anthony Tizzano

Southboro: Matthew Davis, Elaine Millett

Southbridge: Joseph Lisi, Cindy Marino

Uxbridge: Stephanie Caffrey

Webster: Eric Hackenson

West Brookfield: Theresa Rembiszewski

Worcester: Courtney Albert, Courtney Baczko, Christie George, Susan Quartey, Michael Repetto, Victor Rivera, Rene Sierra, Sherley Torres, Andrea Ward,

Quinnipiac University

Hudson: Thomas Lavallee

Simmons College

Boylston: Leah Derderian and Sondra Murphy.

Charlton: Marilyn Prouty

East Brookfield: Heather Gianfriddo

Grafton: Jennifer Chartrand

Northbridge: Erica Ruane, Christen Hutchinson and Rachel Steele.

Oxford: Katherine Barker

Rutland: Jessica Esposito

Shrewsbury: Eileen Roddy and Julia Roberts.

South Grafton: Jennifer Dunnirvine

Southbridge: Jenna Merrill

Sturbridge: Rachel Lacasse

Sutton: Molly Johnson

West Boylston: Chelsea Kinne

Whitinsville: Loralie Eccleston

Worcester: Gloria Hernandez, Julie Alden, Alyson Martinez, Sarah Goodwin, Emma Thomas, Shelaigh Hyde, Patrice Carroll, Sherri Duquette and Alana Peppersack.

Vassar College

Southboro: Leslie Hamilton

Worcester: Dana Harrison

DEAN'S LISTS

Anna Maria College

Honors List:

Auburn: Kayla Daigneault

Barre: Veronica Grenon

Cherry Valley: John Annunziata

Douglas: Aimee Gilbert

Holden: Lauren Kiritsy

Hudson: Rosemary Atta

Jefferson: Jeffrey Kodys

Leominster: Adam Leclerc

Medway: Allison Quigley

North Brookfield: Alexa Hare

Oxford: Haillee Pavolis and Ashley Wax.

Paxton: Junior De La Hoz

Rochdale: Dylan Jarmulowicz

South Barre: Connie Allen

Spencer: Nicole Tourigny

Sutton: Thomas Tighe

Woodstock, Conn.: Danielle Blackmer and Giuseppe Fiorenza.

Worcester: Michelle Beaulieu, Chelsea Bradley, Matthew Cantwell, Timothy Coakley, Marykate Gentile, Jill Hurley, Denise Manushi and Anthony Rozevicius.

Dean's List:

Auburn: Peter Magerowski, Katie O'Connor, Kristen O'Connor, Marylynn O'Connor, Michelle Schofield, Jennifer Shea, Brian Sheridan and Emily Vincent.

Boylston: Ashley Maryyanek

Brimfield: Christina Recore

Charlton: John Barbale, Ginny Burke, Mikhala O'Donnell and Neenah Nichols.

Cherry Valley: Angela Giuffrida, Monica Merchant and Ashley Salsman.

Clinton: Chelsea Wrzeskinski

East Templeton: Jessica Filleul

Fitchburg: Andrew Doughty and Nicole Halligan.

Gardner: Shannon Billings, Alexandria Butler, Brianna Jennings and Mark Sawyer.

Grafton: Samantha Gilligan and Jamie Thiesing.

Hardwick: Samantha Benoit

Holden: Molly DePatsy, Ryan Josti, Lindley Koenig, Polikseni Manxhari and Elizabeth Wiles.

Jefferson: Sarah Moore

Leicester: Christine Bowen, Kati-Jane Burdzel Molly Dube, Samantha LaCroix, Benjamin Morris, Jesse Simonson and Matthew Soojian.

Leominster: Kayla Simonson

Lunenberg: Jessica Parsons

Milford: Fernando Da Fonte

Millbury: Jarrett Hancock, Amanda Howland and Steven Wiegel.

New Braintree: Maura Hennessy

North Grosvendale, Conn.: Jodie Birchett and Rose Young.

North Oxford: Urszula Sporna and Elise Stanmyer.

Northboro: James Foley and Spenser Raphaelson.

Oxford: Amanda Fitzpatrick and Allyssa Masiello.

Paxton: Martia DuLac, Christopher Kusz and Jona Prifti.

Petersham: Mollie Bouchard

Princeton: Pamela Buckley

Rochdale: Taqueia Archie

Rutland: Kayla Brank, Molly Martone, Gregory Pospiel, Donald Sandstrom and Molly Toomey.

Shrewsbury: Daniel Freeman...

To continue reading

FREE SIGN UP