EDUCATION NOTES.

Position:LOCAL NEWS
 
FREE EXCERPT

COLUMN: EDUCATION NOTES

Area students have received various honors:

GRADUATES

Dean College

Douglas: Randall Benoit

Dudley: Danielle Atchue and Katelyn Bermingham

Shrewsbury: Katherine Mancini

West Boylston: Matthew Kooyomjian

Worcester: Nicholas Kyeremateng and Masielle Paulino

Emmanuel College

Auburn: Christina Costa and Kayla Peck

Boylston: Alissa Burbine and Josue Diaz

Douglas: Lauren Daniel

Dudley: Lauren Toomey

Fitchburg: Michelle Keane, Miriam Prendergast and Aaron Belli

Holden: Christopher Wild

Leicester: Megan Harrington

Leominster: Caitlin McDonald, Brianna Lively and Thomas Marrone

Millbury: Lee-Ann Barkhouse

North Brookfield: Michelle Petraitis

Paxton: James Dowd

Shrewsbury: Lauren Vescera, Alison Medlar and Paula Robinson

Southbridge: Sharri McQuade

Whitinsville: Alison Amorello

Worcester: Katelynn Benoit, Pamela Mobley, Ryan Milliken and Thao Nguyen

Emory University

Grafton: Heather Karellas

Marlboro: Justin Brasington

Southboro: Hima Nannapaneni and Ross Palley

Westboro: James Lown

Westminster: Andrew Vynne

Worcester: Eris Seiti

St. Joseph College

Thompson: Jocelyn Preston

Wales: Kristin Foster

University of Massachusetts-Lowell

Ayer: Matthew Carrier, Christopher Collette, Kevin Kordis, Korey Lawrence, Christopher Nonis, Joshua Ragucci, Michael Reid, Elizabeth Ressijac and Charles Williams

Barre: Bethany Staiti and Joann Vaillette

Clinton: Martin Barry, Jody Freitas, Krista Hietpas, Keith Santangelo and April Smith

Grafton: Scott Foret

Holden: James Knapic

Marlboro: Thais Baiao, Alisha Diliberto, Karli-Ann Geddes, Victor Martinez and Alicia Ward

Millbury: Christopher Morse, Daniel Serafin and Jason Wall

Northboro: Krishna Joshi, Lindsey Menninger and Emilia Starmer

Northbridge: Aimee Russo

Phillipston: Craig Miller

Shrewsbury: Anna Chan, Samantha von Deck Fisk, Katharine Moran, Mark Nugent and Emily Trudeau

Sterling: Christopher Adoretti, Peter Crisci and Heather Hinckley

Westboro: Robert Baldwin, Deuk Hwang, Matthew Read, Jesse Schacht and Joshua Smith

Worcester: Daniel Abankwa, Martha Attram, Truong Van Cao, William Christo, To-Hoai Dao, Jana Deren, Matthew Dufresne, Denizcq Gifford, Nicole Gilson, David Gutierrez, Aaron Jones, Yvone Kabaru, Andrew Macduff, Charles Mahdy, Michael Mahdy, Michael Mosher, Hoanh Nguyen, Rebecca Niddrie, Grigor Nika, Thomas Plasse, Ezekiel Radik, Owura-Kwaku Sarkodieh, Eric Standring, Tran Trang, Michelle Trombly and James Wrubel

University of New Haven

Charlton: Craig Thomas

Gardner: Sean Spain

Mendon: Lindsay Accica

Northboro: Ryan Halpin

Putnam: Krista Divincenzo and Justin Sinha

Townsend: Katherine FitzPatrick

Worcester: Dina Zukic

University of Rhode Island

Acton: Casey Russe, Ian Cutler and Megan Robarge

Ashburnham: Allison Mohnk

Brimfield: Caitlin Phifer

Blackstone: Robert Farley and Katharine O'Kane

Charlton: Jacqueline Coutu, Meredith...

To continue reading

FREE SIGN UP